>>>>
STANDARDY OCHRONY DZIECI W PARAFII NMP MATKI KOŚCIOŁA W ŻORACH ROGOŹNEJ– WERSJA SKRÓCONA
W parafii pw. NMP Matki Kościoła w Żorach Rogoźnej został opracowany i wprowadzony w życie niniejszy dokument, który stanowi realizację obowiązku prawnego dotyczącego wprowadzenia we wszelkich instytucjach, w których przebywają dzieci, standardów ich ochrony przed krzywdzeniem [ustawa z dnia 28 lipca 2023 roku o zmianie ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2023 poz. 1606)]. Opracowując dokument, braliśmy pod uwagę wytyczne zarówno prawa państwowego, jak i kościelnego
· Standardy ochrony dzieci to zasady, które mają przyczyniać się do tworzenia bezpiecznego środowiska w taki sposób, by każde dziecko mogło się czuć w parafii dobrze, było w niej akceptowane i szanowane. Standardy określają również sposób reagowania na krzywdę lub niestosowne zachowanie w parafii lub poza nią, a także wyznaczają sposób postępowania z osobą krzywdzoną i sprawcą.
· Każdy osoba w naszej parafii jest odpowiedzialna za tworzenie bezpiecznego środowiska: księża, pracownicy, animatorzy, rodzice, dzieci i młodzież. Wszyscy razem starają się współpracować w trosce o dobro wspólne.
· W parafii NMP Matki Kościoła w Żorach Rogoźnej wyznaczono osobę, która ma szczególną odpowiedzialność w zakresie ochrony dzieci i młodzieży przed krzywdzeniem:
o osoby zaufania – pani Teresa Babilas – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
o w sprawach ochrony nieletnich można też zgłaszać się do ks. proboszcza
· Wszystkie działania powinny być podejmowane w trosce o dzieci i młodzież, zapewniać im poczucie bezpieczeństwa oraz wspomagać ich rozwój.
· W parafii organizowane są różne inicjatywy edukacyjne skierowane do pracowników, animatorów, rodziców, dzieci i młodzieży. Szkolenia i warsztaty dotyczą sposobów tworzenia bezpiecznego środowiska, ochrony przed krzywdzeniem i przeciwdziałania różnym formom przemocy.
· Niedopuszczalne jest stosowanie jakiejkolwiek formy przemocy (fizycznej, psychicznej czy seksualnej) przez pracowników parafii lub dzieci.
· Każdy sygnał świadczący o tym, że dziecko może doświadczać przemocy ze strony osoby dorosłej lub innego dziecka w parafii lub poza nią, jest zawsze bardzo poważnie traktowany przez pracowników parafii. Każda sytuacja jest odpowiednio badana, a podejmowane działania mają na celu jak najszybsze przerwanie krzywdzenia i udzielenie wsparcia osobie, która go doświadcza. Pracownicy parafii podejmują działania według zasad określonych w pełnej wersji standardów ochrony dzieci.
· Kiedy dzieje się coś niepokojącego, szczególnie wtedy, gdy dzieci i młodzież są krzywdzeni przez innych lub są świadkami krzywdy innej osoby, niezwłocznie powinni o sytuacji poinformować pracowników parafii/animatorów/osobę zaufania.
· Szczególnie ważną częścią standardów są zasady bezpiecznych relacji między dorosłymi a dziećmi oraz między dziećmi. Mają one służyć tworzeniu bezpiecznego i przyjaznego środowiska w parafii. Pracownicy/animatorzy będą zawsze reagować na przekraczanie i nierespektowanie przyjętych zasad.
· Podstawową zasadą jest równe traktowanie wszystkich dzieci. Godność każdej osoby jest w naszej parafii szanowana. Jednocześnie uwzględnia się wyjątkowość i indywidualność każdej osoby, co wymaga dostosowania metod i podejścia uwzględniającego jego potrzeby i sytuację życiową.
· Pracownicy parafii/animatorzy powinni reagować na niewłaściwe zachowania dziecka wobec samego siebie, rówieśników lub dorosłych, upominając go i stosując przyjęte w parafii środki dyscyplinujące. Jest to przejaw troski osób dorosłych o bezpieczeństwo i prawidłowy rozwój dzieci.
· Troska o bezpieczeństwo i dobre relacje dotyczy również Internetu i komunikacji drogą elektroniczną. Parafia dba o to, by dostęp do Internetu był bezpieczny, wprowadza rozwiązania ograniczające możliwość dostępu do treści szkodliwych. Ponadto pracownicy parafii reagują na niebezpieczne, szkodliwe i krzywdzące sytuacje dziejące się w przestrzeni internetowej. Dziecko zawsze może poprosić o pomoc, gdy on sam lub ktoś inny doświadcza krzywdzenia w sieci.
· Pracownicy parafii dbają o ochronę wizerunku dzieci i młodzieży. Rodzice decydują, czy wyrażają zgodę na publikację zdjęć i filmów prezentujących wizerunek ich dzieci. Podczas różnych wydarzeń związanych z życiem parafii są robione zdjęcia i nagrywane filmy, które mogą później być wykorzystane w mediach społecznościowych. Mogą być na nich obecni tylko ci, których rodzice wyrazili na to zgodę. Każde dziecko w momencie wykonywania zdjęć lub nagrań ma prawo powiedzieć, że nie chce, by jego wizerunek w materiałach z tego konkretnego wydarzenia był publikowany. Pracownicy szanują decyzję dziecka. Powyższa zasada nie dotyczy sytuacji, kiedy wizerunek osoby stanowi jedynie szczegół całości, takiej jak zgromadzenie, krajobraz lub impreza publiczna.
· Dzieci i młodzież powinny szanować prawo do prywatności rówieśników oraz dorosłych, dlatego nie mogą publikować w przestrzeni internetowej i w swoich mediach społecznościowych wizerunku innych osób bez jej wiedzy i zgody.
W standardach ochrony dzieci znajduje się szczegółowy kodeks zachowań, który powinien być respektowany przez wszystkich pracowników parafii. Poniżej zamieszczamy streszczenie najważniejszych zasad obowiązujących osoby dorosłe pracujące w parafii:
· Pracownicy parafii podejmują działania dla dobra dzieci i w ich najlepszym interesie.
· Każde dziecko jest traktowane z szacunkiem, uwzględnia się jego godność, prawo do prywatności, a także indywidualne potrzeby, zdolności i sytuację życiową.
· Indywidualne podejście nie może oznaczać niesprawiedliwego faworyzowania wybranego dziecka.
· Pracownicy dbają o tworzenie odpowiednich relacji z dziećmi, właściwych dla osób dorosłych, opartych na szacunku, zaufaniu i respektowaniu odpowiednich granic w komunikacji i kontakcie fizycznym.
· Niedopuszczalne jest stosowanie przemocy w jakiejkolwiek formie.
· Niedopuszczalne jest nawiązywanie z dziećmi i młodzieżą jakichkolwiek relacji o charakterze seksualnym czy romantycznym.
· Niedopuszczalne jest utrwalanie wizerunku dzieci dla celów prywatnych.
· Każdy kontakt z dziećmi jest jawny i wynika z realizacji zadań i działań prowadzonych na rzecz parafii. Pracownicy nie mogą utrzymywać relacji prywatnych z dziećmi (poza sytuacjami, gdy kontakty poza parafią wynikają z innych przyczyn – np. pracownik jest członkiem rodziny bądź znajomym rodziny dziecka).
W sytuacji, gdy dorośli nie stosują się do przyjętych zasad, świadek takiego zachowania może zgłosić sprawę do osoby przyjmującej zgłoszenia, innego pracownika parafii, którego darzy zaufaniem, lub bezpośrednio do proboszcza.
Parafia NMP Matki Kościoła w Żorch Rogoźnej jest miejscem zapewniającym bezpieczeństwo dzieciom także w grupie rówieśniczej. Kierując się wartościami wypływającymi z Ewangelii, staramy się wpoić naszym parafianom postawę szacunku wobec każdego człowieka – dzieci i dorosłych. Pragniemy, by w relacjach międzyludzkich bliska była im ewangeliczna zasada: „Wszystko więc, co chcielibyście, żeby wam ludzie czynili, i wy im czyńcie” (Mt 7,12a).
Zasady bezpiecznych relacji między dziećmi poznali wszyscy pracownicy i współpracownicy parafii, dzięki czemu mogą oni umiejętnie i adekwatnie do zaistniałej sytuacji reagować na każde niewłaściwe zachowanie czy przemoc. Również dzieci powinny przestrzegać poniższego kodeksu podczas spotkań w parafii i poza nią, w kontakcie bez- pośrednim i wirtualnym.
Kodeks zachowań został opracowany z udziałem dzieci. Ewaluacja i weryfikacja zasad bezpiecznych relacji pomiędzy dziećmi odbywać się będzie co dwa lata, a także po każdej sytuacji kryzysowej, jeśli w parafii podjęta zostanie interwencja z powodu krzywdzenia rówieśniczego. Zmiana treści zasad bezpiecznych relacji między dziećmi jest możliwa w każdym momencie na ich wniosek i z ich udziałem:
1. Równe traktowanie i szacunek dla każdej osoby
2. Zasady komunikacji między dziećmi
3. Szacunek dla cudzej własności, prywatności i przestrzeni
4. Zakaz stosowania przemocy w jakiejkolwiek formie
5. Szacunek w kontaktach internetowych i zakaz cyberprzemocy
6. Sposoby pokojowego rozwiązywania konfliktów
W sytuacji gdy:
nie zostawaj z tym sam/sama. Możesz znaleźć wsparcie. Blisko Ciebie są osoby, które będą umiały Ci pomóc.
https://www.archidiecezjakatowicka.pl/kuria/delegat-ds-ochrony-dzieci-i-mlodziezy
Dekanat: Żory
Liczba parafian: 3600
Data odpustu: niedziela Zesłania Ducha Świętego
Wieczna adoracja: 05.07.
Ulice: ks. Bieżanowskiego, Belgradzka, Bogusławskiego, Bratysławska , Cegielnia, Chmielna, Drwali, Dolna, Dożynkowa, Elsnera Józefa, Gajowa, Gminna, Gliniana, Głęboka, Góreckiego, Gryczana, Hallera, Jesionek, Jęczmienna, Karłowicza, Kiepury ,Kilara, Kolberga, Kominka, ks. Brzozy, Kurpińskiego, Lizbońska, Londyńska, Lwowska, Lutosławskiego, Łąkowa, Łęgowa, Madrycka, Marzeń, Miętowa, Niska, Nowowiejskiego, Orkiszowa, Paryska, Plater, Pochyła, Poziomkowa, Pszenna, Rolnicza, Rzymska, Stroma, Spadzista, Spichlerzowa, Szopena, Szymanowskiego, Świętokrzyska, Średnia, Tymiankowa, Urodzajna, Wieniawskiego, Wiedeńska, Wileńska, Wodzisławska od 51 do 153 i 72 do 218, Wybickiego, Wysoka, Zakątek, Zbożowa, Żytnia.
Cmentarz: parafialny
Kalendarium kaplicy w Rogoźnej
19 wrzesień 1957
Poświęcenie kapliczki przez ks. Adama Bieżanowskiego.
Od tego czasu raz w m-cu odprawiano mszę za starszych ludzi.
1958-1960
Do Rogoźnej dojeżdża ks. z Żor odprawiać nabożeństwa I piątków.
13 październik 1961
Dekret ustanawiający wikariuszem ks. Franciszka Króla. Polecenie obsługiwania kaplicy w Rogoźnej. W kaplicy codziennie odprawiana jest Msza Święta i prowadzona religia dla dzieci.
Listopad 1961
Pierwszy sakrament chrztu w kaplicy.
31 grudzień 1961
Pierwszy sakrament małżeństwa zawarty w kaplicy.
7 marzec 1962
Zawieszono stacje Drogi Krzyżowej, które zostały erygowane przez o. Januarego Wolnik, Franciszkanina z Rybnika.
17 marzec 1962
Pierwszy pogrzeb odprawiany w kaplicy.
26 wrzesień 1964
Wizytacja biskupa Józefa Kurpasa i udzielenie sakramentu bierzmowania.
4 styczeń 1967
Ks. Franciszek Król występuje z prośbą o powiększenie kaplicy. (odmowa)
3 lipiec 1967
Nawiedzenie Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. (Wierni gromadzą się przy pustych ramach, gdyż ówczesne władze zatrzymały obraz.)
29 listopad 1970
Pierwsza Niedziela Adwnetu – po raz pierwszy cała Msza Święta zostaje odprawiona w języku polskim.
26 czerwiec 1972
Wmurowano kamień węgielny pod budowę nowej światyni pod wezwaniem NMP Matki Kościoła.
Kalendarium kościoła w Rogoźnej
29 listopad 1970
Pierwszą Niedzielą Adwentu rozpoczęto odprawianie Mszy św. w języku polskim.
9 czerwiec 1974
Pierwszy parafialny odpust w nowym Kościele.
13 czerwiec 1974
Zgoda ówczesnych władz na odprawienie procesji Bożego Ciała.
26-30 październik 1975
Pierwsze Misje Święte oraz poświęcenie Krzyża Misyjnego przez o. Jacka Edwarda Kuppera OFM z Poznania.
od Wielkanocy 1977
Rogoźna staje się samodzielną parafią.
28 październik 1979
Konsekracja dzwonów i poświęcenie ołtarza przez ks. dr Benedykta Woźnicę.
18-23 grudzień 1983
Rekolekcje przygotowujące parafian na wprowadzenie Nowenny do Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. Zainstalowanie obrazu M.B.N Pomocy. Instalacji dokonał ks. Kazimierz Smoleń z Gliwic.
16 maj 1985
Nagła śmierć ks. proboszcza Franciszka Króla, w Szpitalu w Żorach.
6 lipiec 1985
Bp Damian Zimoń mianuje ks. administratora Józefa Szulika Proboszczem Parafii N.M.P. Matki Kościoła w Rogoźnej.
15 kwiecień 1986
Rozpoczęto prace przy budowie nowego probostwa.
5 kwiecień 1989
Powstanie parafialnego cmentarza w Rogoźnej.
16 maj 2004
Pierwsze prymicje w parafii ks. Krzysztofa Płonka, który obecnie przebywa na misjach w Mołdawii.
20 grudzień 2007
Oddanie do użytku kaplicy przedpogrzebowej pod kościołem.
Sierpień 2013 r
Dekretem ks. Abpa Wiktora Skworca proboszczem parafii zostaje ks. Henryk Kulas
Ks. Józef Szulik zostaje rezydentem w parafii.
6 sierpnia 2016
Niespodziewanie umiera ks. Józef Szulik poprzedni proboszcz parafii. Zostaje pochowany na cmentarzu parafialnym
Proboszcz: ks. Henryk Kulas - od 2013
Poprzedni proboszczowie:
ks. Franciszek Król - rektor 1961-1977, proboszcz 1977-1985,
+ 16.05.1985
ks. Józef Szulik - proboszcz 1985-2013, + 6.08. 2016
kapłani pochodzący z parafii : ks. Krzysztof Płonka 2004